Yapı Dekorasyonunda İç Mimarlığın Yeri Nedir?

Ülkemizde yapılaşmanın ve inşaat sektörünün en büyük eksikliklerinden bir tanesi de tasarıma önem verilmemesidir. Özellikle büyük şehirlerde, kentleşme hızlı bir şekilde devam ederken, bina içi tasarımlara önem verilmemekte, bu binalarda yaşayan insanlar iç dekorasyondan şikayetçi olmasalar da kötü bir iç tasarım eninde sonunda dışarıya da yansımaktadır. Örnek verilecek olursa, bir evde çamaşırları kurulmak için herhangi bir ev içi donanım bulunmuyorsa, bu çamaşırlar balkonlara asılacak ve bu durum da görüntü kirliği yaratacaktır. Ne yazık ki Avrupa ülkelerinin aksine Avrupa Birliği’ne girmek isteyen ülkemiz bu tür görüntüler ile doludur.

İç Mimarlık Mesleğinin Ülkeye Getirisi

Çarpık kentleşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu durum, şehirlerde kaosa ve estetikten yoksun bir görünüme neden olurken aynı zamanda insanların yaşadığı mekanlar ile özdeşleşerek estetik algılarının ve daha iyiye olan ihtiyaçlarının da azalmasına neden olunmaktadır. Kısacası iç mimarlık mesleğinin, bir ülkenin standartlarını yükseltme konusunda en başarılı meslekler arasında yer aldığını söyleyebilmek mümkündür.

İç Mimarlığa En Çok Hangi Şehirlerde İhtiyaç var?

İç mimari hizmeti en çok büyük şehirlerde desteklenmekte ve bu hizmete en çok Ankara İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü bu şehirlerimizde, kurumsallaşma çok daha hızlıdır ve işletme ve kurumlar artık klasik bina inşasını tercih etmemekte ve projelerinde mutlaka bir ya da iç mimar bulundurmaktadır.

Kaliteli İç Mimaride Hangi Özellikler Aranıyor?

Kaliteli bir iç mimarın en önemli özelliği, müşterisinin isteklerini göz ardı etmezken kendisine sunulmuş olan alanı en güzel ve verimli bir şekilde kullanabiliyor oluşudur. Örnek bir iç mimar için http://icmimarizmir.com/ bu linteki siteden bilgilerine ulaşabilirsiniz.Dar bir alanda, kapı ve pencerelerin dizaynı önemlidir. Kapı ve pencereler açılıp kapanma sırasında geniş alanları kaplayarak insanlara rahatsızlık vermemeli ve alanı daha da daraltmamalıdır. Bu tür bina ya da evlerde insanların en rahat şekilde hareket edebilmeleri için dolaplar, gardırop, baza ve çekmeceler katlanabilir şekilde tasarlanmakta iken, bir platformun kimi zaman hem baza hem de çekmece ya da dolap olarak kullanımı da mümkün olabilmektedir. Bu tür uyarlamalar iç mimaride son moda trendler arasında yer almaktadır.

iç dekorasyon fotoğrafı

Kurumsal Bina Tasarımlarında En Önemli Noktalar Nelerdir?

Aynı zamanda, iç mimari bir kurumda ya da bir evde, duvarların rengi ve zeminin rengi ile de ilgilenmektedir. Mekanı ferah göstermek, şık göstermek, mekana klasik ya da son moda hava katmada duvar ve zemin rengi, zeminde kullanılan parke ya da diğer tip döşemelerin reng ve çeşidi son derece önemlidir. Alışveriş merkezi, büyük kurumsal binalar, işyeri ve ofislerde genellikle çok açık, gri ya da çok koyu tonlarda zeminler kullanılmakta ve döşeme malzemeleri da parlak zeminler arasından tercih edilmektedir. Bu sayede geniş mekanlar hem daha geniş hem de çok daha şık bir görünüme kavuşturulur ve bu tür mekanlarda dolaşmak, alışveriş yapmak ya da iş görmek insanlar için çok daha zevklidir. Dikkat edilecek olursa artık eski tip tasarıma sahip iş hanları ve bu tip yerler, ziyaret edilmemekte ve buraların kalite bakımından daha düşük olduğu algısı oluşmaktadır. Aynı durum ev içi dekorasyonu için de geçerlidir.

İç Mimarlık Fiyatları

İç mimarlık fiyatları, hizmetin hangi şehirde alındığına, iç mimarlık çiziminin ne derece usta bir el tarafından yapıldığına, malzeme temini konusunda sıkıntı yaşanıp yaşanmadığına göre değişir. Elbette kaliteli bir çizim beraberinde konfor ve kullanışlılığı da getireceğinden dolayı ücreti biraz daha yüksek olacak, ancak tasarım ister evinizde ister işletmenizde yapılsın, huzuru ve daha fazla müşteriyi getireceğinden yüksek ücret ödemiş olsanız dahi bunun size getiri iyi yönde olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *