Black Hat ve White Hat Seo Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Black hat ve white hat olarak ifade edilen yöntemlerin birbirlerinden temel farkı SEO yöntemleri ile bir web sitesinin arama motorlarında yükselmesi uygulamasındadır.

Arama motoru optimizasyonu veya Seo web sitenize yönelik trafik miktarını arttırmaya yaradığı gibi aynı zamanda sitenizin arama motorları üzerindeki sıralamasını da arttırıcı bir etkiye sahiptir. Google gibi arama motorlarının her geçen gün önemlerinin artışı Seo konusunun da ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Seo özellikle e-ticaret alanında çok sayıda firmanın başvurduğu bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Arama motorları, arama sonuçlarını göstermek için kullandığı algoritmayı çok gizli bir şekilde saklarken, arama motoru optimizasyonu da bu algoritmaya uyumlu şekilde çalışmalar yapmayı hedef ediniyor.

Black hat Seo yöntemleri arama motorları tarafından uygun görülmeyen yöntemlerle bir sitenin arama sonuçlarını geliştirmeyi deneme işlemlerinin tümüne verilen genel ad. Kurumsal Seo çalışması içerisinde bu yöntemin Seo firmaları tarafından tercih edilmediğini söyleyebiliriz. Bu yöntemde genel arama motoru yönlendirmelerinin dışına çıkılıyor. White hat Seo’da ise arama motoru optimizasyonu kuralına göre uygulanıyor. Bu yöntemdeki uygulamalar arama motorlarının yönlendirmeleri ile uyumlu olarak çalışıyor.

Black Hat ve White Hat Seo

Karşılaştırma çizelgesi:

Black Hat Seo White Hat Seo
Anlamı Etik olmayan bir biçimde daha yüksek arama sonuçlarının elde edilmeye çalışılması Aldatmaya yönelik bir tutum sergilemez, aksine arama motoru tasarımları ile uyumlu çalışır
Durum Arama motoru tarafından uygun görülmez Arama motorlarınca uygun görülür
Sonuç Sonuç itibariyle web sitesi cezalandırılır, indekslenmesi kaldırılır veya daha düşük sıralara gönderilir Sonuçlar uzun süre geçerlidir
Teknikler Black hat Seo yöntemi içerisinde çok sayıda anahtar kelime kullanılması, çok sayıda alakasız linklerin siteye yönlenmesi, gizli içerikler ve linkler kullanılması gibi yöntemler vardır. White hat Seo teknikleri arasında araştırma, analiz, meta açıklamalarının daha alakalı olması için yeniden yazılması, web tasarımının iyileştirilmesi ve içeriğin geliştirilmesi gibi yöntemler vardır.

 

Özellikler ve kullanılan teknikler nelerdir?

Öncelikle kurumsal Seo nedir sorusunu soranlara kurumsal Seo çalışması içerisinde Black hat Seo’nun yer almadığını ve bu konularda detaylı bilgi için http://seo7.net/ adresini ziyaret edebileceklerini belirtelim daha sonra ise bu iki yöntemin genel olarak özelliklerinden bahsedelim.

Black hat Seo yöntemlerinin karakteristiği genelde arama motoru kural ve uygulamalarını kırmak yönündedir. Bu durumda sağlanan kullanıcı deneyimi de oldukça zayıf kalmaktadır. Ayrıca gerek insanlar gerekse de arama motoru örümcekleri için etik olmayan şekilde aldatıcı bir yöntem izlenir. Black hat Seo uzun soluklu organik arama trafiği sağlayamayan, dar görüşlü bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

  • Spamdexing, black hat Seo’nun bu yönteminde alakasız içeriklerin arka arkaya istiflenmesi yapılmaktadır.
  • Keyword Stuffing, bu yöntemde çok fazla sayıda anahtar kelimenin arka arkaya bir sayfaya düzensiz bir şekilde yerleştirilmesi yapılır.

Bu yöntemlere karşı White hat Seo’da gerek arama motorları gerekse de kullanıcılar için gerçek içerikler oluşturulur. Temel amacı erişilebilirliği sağlamaktır. Gerek kurumsal Seo çalışması süresince gerekse Seo danışmanlığında kaliteli firmalar tarafından kullanılan yöntem bu yöntemdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *